Produkt typowo chiński oznaczony jako wyprodukowany przez firmę Suntek. Fotopułapka ta jest w dość atrakcyjnej cenie, a co oferuje zobaczycie na zdjęciach. Tej fotopułapki używam od lutego i nie mogę narzekać – spełnia swoje zadanie czyli wysyła mi zdjęcia zwierząt, które pojawiają się na nęcisku. Aby odnieść się do tego produktu w pierwszej kolejności przedstawię opis producenta.
Opis producenta
Przetwornik obrazu: 8 megapikseli w kolorze CMOS
Pamięć: obsługa kart micro sd do 32 GB
Soczewka: F = 3.1; FOV = 120 °
Rozmiar: 135mm * 90mm * 76mm
Wyświetlacz: 2.0 cala TFT
Tryb: kamera/wideo/kamera i wideo/Timelapse
Zakres wykrywania PIR: 120 stopni
Odległość widzenia w nocy: 65 stóp/20 metrów
Dioda podczerwieni: 42 szt. Diod LED Infared
Odległość PIR: 65 stóp/20 metrów
Prędkość wyzwalania: 0.3 sekundy
Interwał PIR: 1/5/10/30 s (domyślnie 1 sek)
Rozdzielczość obrazu: 16MP/12MP/8MP
Pasma częstotliwości 2G GSM 850/900/1800/1900 MHz
Pilot zdalnego sterowania SMS
Przesyłanie danych przez e-mail
MMS do telefonu 1-4 numer telefonu
MMS na adres e-mail 1-4
Rozdzielczość wideo: 1080 P/720 P/VGA
Format pliku: JPEG/AVI
Odcisk daty: tak
Faza księżyca nadruk: tak
Ekspozycja ISO: Auto/100/200/400
Bezpieczeństwo hasła: 4 cyfrowy kod pin
Prąd czuwania: 0,1 ma
Czas czuwania: 6 miesięcy
Interfejs: wyjście TV; USB2.0; karta micro sd; 12 V/1A zewnętrzny
Metoda mocowania: pasek, mocowanie do statywu
Wykrywanie ruchu: niski/średni/wysoki
Temperatura pracy:-20 ~ 70 (-4 ~ 158)
Moc: 8 × baterie aa (brak w zestawie)Timer: tak
Wodoodporny: IP65
Języki: En/FR/DE/ES/RU/DK/NL/PL/PT/SE/IT/FI/JP
Certyfikaty: FCC, CE, RoHS
Dane:
Ta cyfrowa kamera obserwacyjna z funkcją MMS może działać automatycznie w dzień iw nocy.
Może być wyzwalany przez dowolny ruch człowieka (lub zwierząt) w określonym regionie monitorowanym przez czujnik ruchu,
A następnie automatycznie przechwytuje zdjęcia (do 16 M pikseli) lub rejestruje klipy wideo 1080 p lub HD (720 p).
W ciągu dnia zaczyna robić kolorowe zdjęcia i wideo, dopóki światło nie wystarczy, wtedy zaczyna robić monochromatyczne zdjęcia i wideo.
Obsługuje 2G/GSM/MMS/SMTP/SMS. I jest wodoodporny IP65.
Pakiet zawiera:
1 x kamera myśliwska
1 x kabel USB
1 x pasek
1 x instrukcja obsługi
A jak w rzeczywistości
Zacznijmy od mnogości parametrów do ustawienia, które w praktyce w większości będziemy ignorować. Fotopułapka ma, prócz wysyłania mmsów, możliwość wysyłania zdjęć na e-mail. Początkowo używałem tej funkcji jednak szybko z tego zrezygnowałem. Jakość zdjęć wysyłanych przez mms, a na e-mail była identyczna więc nie było sensu kupowanie pakietu internetowego by dodatkowo to samo mieć na poczcie.
Również zrezygnowałem z nagrywania filmów – aby je odtworzyć należy zgrać dane z karty. Wiązało się to z podmianą karty w dość specyficznych warunkach, a wyjęcie i włożenie małej karty, z zawieszonej na drzewie fotopułapki, nie jest rzeczą prostą. Jedna z kart wpadła mi w głęboką trawę i już tam została. Pamiętajmy też, że przetwornik montowany w kamerze ma 8 megapikseli, więc ustawianie jakości zdjęć na 16 M pikseli nie daje zupełnie nic, a przynajmniej ja nie widziałem różnicy. Na dodatek ma to tylko znaczenie kiedy będziemy oglądać zdjęcia i filmy ściągane z karty bo na potrzeby mmsa i tak jest ograniczana rozdzielczość i jakość.
Największe niedomówienie w przypadku tej kamery to kąt widzenia obiektywu 120° – może i sam obiektyw ma taki kąt widzenia ale w połączeniu z matrycą rejestruje około 40° – co i tak jest całkiem przyzwoitym parametrem.
Jak do tego ma się wykrywanie ruchu przez czujniki obejmujące również kąt widzenia 120°. Ten parametr jest bardzo ciężki do zweryfikowania, po pierwsze mamy minimalne 0,3 sekundowe opóźnienie w robieniu zdjęć, po drugie zapis i wysłanie zdjęcia trwa kilka minut. Eksperymentowałem z ustawieniem interwału robienia zdjęć i w żaden sposób nie jestem w stanie ustawić tego optymalnie. Na początku do testowania używałem psa, który dość szybko biega i dla niego te 0,3 sekundy to zbyt duże opóźnienie, już dawno był poza kadrem kiedy kamera robiła zdjęcie. Potem sam chodziłem w różnym tempie i raz robiła mi zdjęcie jak już prawie przechodziłem za kadr innym razem nawet nie zdążyłem wejść w pole widzenia obiektywu. Na dodatek kilka zdjęć rejestrowanych jest tylko na karcie, a mmsem dostajemy jedno zdjęcie – prawdopodobnie drugie. Dlatego wyłączyłem robienie kilku zdjęć i zostałem przy jednym i to właśnie dostaję na komórkę. Owszem mam sporo tzw. pustych zdjęć, co początkowo bardzo mnie irytowało – dostaję mmsa i nic nie widać, kolejny i znów nic. Wiąże się to też z czułością czujnika ruchu. Początkowo czułość na ruch miałem ustawioną na średnią wartość – wtedy jeszcze byłem ciekaw co się dzieje na moim nęcisku i często wysyłałem polecenie wykonania zdjęcia, zdarzało się, że na moim nęcisku w najlepsze zadomowiły się bażanty, a fotopułapka na nie nie reagowała. Po zmianie na wysoką czułość czasem robiła mi zdjęcia ptaszków, a innym razem nie dostałem ani jednego zdjęcia grasujących na nęcisku borsuków, które akurat obserwowałem z ambony, nie wiem czy poruszały się zbyt wolno, czy był to efekt braku zasięgu w moim telefonie.
Myślę, że zasięg telefonu może mieć wpływ na to co dostajemy. Miejsce, w którym ustawiona jest fotopułaka ma kiepski zasięg. w tym miejscu właściwie z telefonu nie mogę korzystać, mam problemy z dzwonienie, a już przesył danych jest prawie niemożliwy, tzn. czasem coś przejdzie, by innym razem nic do mnie nie dotarło. Choć sama fotopułapka z zewnętrzną anteną pokazuje, że ma już całkiem przyzwoity zasięg. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że wysyłanie mmsa przez to urządzenie trwa dość długo (może zależy od zasięgu sieci), rzadko kiedy dostawałem go wcześniej niż 5 minut po zrobieniu zdjęcia, a bywało, że dochodziły one do mnie po upływie 10 minut. W tym czasie fotopułapka nie reaguje na wysyłane do niej komendy – trzeba do niej cierpliwości, zwłaszcza przy jej pierwszym ustawianiu. Ale kiedy wszystko jest już ok najlepiej zapomnieć, że jest i czekać na zdjęcia. Ja co jakiś czas wysyłam do niej komendę wykonania zdjęcia by sprawdzić czy działa.
Poważną wadą, do której ja już przywykłem, a która utrudnia życie jest wskaźnik poziomu baterii. Ja używam GP ReCyko 2700 Ah i wytrzymują one w zależności od ilości zdjęć około 1 miesiąca (średno 1-2 zdjęcia dziennie i 3-4 sesje z dzikami, które zazwyczaj trwały nieco ponad godzinę, a w tym czasie dostawałem kilkanaście zdjęć). Wskaźnik poziomu baterii jeszcze nigdy mi nie pokazał, mniej niż 100%. Po prostu w pewnym momencie przestaje fotopułapka wysyłać zdjęcia. Gdyby tylko to było problemem to można się przyzwyczaić ale czasem wina leżała też po stronie operatora.
Kartę mam z PLUSHa – bo ten za 10 zł miesięcznie oferuje mi mmsy bez limitu. Taką opcję mam ustawioną, a dwa razy zdjęcia przestały mi przychodzić. Pojechałem wymienić baterie, które faktycznie jeszcze „żyły” i na nowych nadal zdjęć nie dostawałem. Pomogło ponowne doładowanie konta, mimo, że na tym miałem środki na kilka miesięcy. Teraz nauczyłem się, że po upływie 3-4 tygodni jadę wymieniam baterie – najczęściej jest to i tak przy okazji. Konto w PLUSHie również doładowuję regularnie co miesiąc, a jak nic nie przychodzi to kontrolnie co 2 dni sprawdzam czy w ogóle fotopułapka działa poprzez wysłanie komendy zrobienia zdjęcia.
Fajnie jest mieć dokładny ogląd na to co dzieje się na nęcisku ale już się przywykłem, że nie dostaję wszystkiego. Najważniejsze, że przychodzą zdjęcia dzików jeleni, saren, czasem lisów i borsuków. Nęcisko mam typowo pod dziki, więc jak już tam wpadną to siedzą około godziny. To samo z borsukami, o ile nic ich nie przepłoszy potrafią przez godzinę dobierać się do kukurydzy. Czasem fotopułapka rejestruje jelenie i sarny, które na razie nie mają czego tam szukać, a raz nawet dostałem wilki, które szły śladem jeleni bo pojawiły się około 2 godziny po nich. Również leniwy lis czasem da się sfotografować.
O polu widzenia już pisałem, to jeszcze napiszę o zasięgu wbudowanego doświetlenia. Wbudowane diody IR faktycznie nie są widoczne, jedynie podczas filmowania można zobaczyć bardzo, bardzo delikatny czerwony punkt. Podczas robienia zdjęć nie udało mi się go zaobserwować. Zasięg skuteczny podświetlenia to około 15m, no może ciut więcej. Ale w dzień czujnik ruchu rejestrował mi obrazy, które faktycznie znajdowały się w odległości nawet większej niż 20m. W tym momencie moje urządzenie jest zawieszone na drzewie i ustawione tak by jego zasięg kończył się właśnie na około 20m. Nie jest to najlepsze rozwiązanie ale zapewnia mi bezpieczeństwo antykradzieżowe fotopułapki bo bez drabiny ciężko się do niego dostać. Uważam jednak, że bardziej optymalna byłaby mniejsza wysokość, tak by w kadrze pojawiało się więcej horyzontu, a co za tym idzie większe pole widzenia i większa odległość, z jakiej byłoby widać, może nie koniecznie samą zwierzynę, a przynajmniej jej świecące w nocy oczy.
Obudowa i jej wytrzymałość jest zadowalająca, jeszcze nie wiem jak będzie działać podczas mrozów – bo z tymi ostatnio jest kiepsko. Jedynie zastanawiam się dlaczego producent wymyślił taki patent by oddzielić obudowę od uchwytu, który pozwala zamontować to urządzenie np. na drzewie. Jedno z drugim połączone jest za pomocą 4 zatrzasków i małej śrubki. Gdyby fotopułapka przypadkiem nie upadła na podłogę nie dowiedziałbym się, że jest to kiepskie rozwiązanie – wtedy pękł kawałek plastiku ze śrubą. Zatrzaski trzymają dość słabo wystarczy szarpnąć by je rozłączyć. Sama śruba i miejsce przykręcania też nie wskazują by mogło się oprzeć temu szarpnięciu. Dlatego ja od razu dodatkowo skleiłem całość. W zestawie jest wygodny pasek do mocowania jej np. na drzewie. Istnieje też możliwość zabezpieczenia jej przed otwarciem i dostaniem się do środka poprzez zamknięcie na kłódkę. Może to nie zabezpiecza przed kradzieżą ale może dać chwilę czasu by zorientować się, że ktoś do niej się dobiera. Również zabezpieczenie hasłem ma powodować, że osoby postronne nawet po kradzieży nie bardzo będą mogły z niej korzystać.
Na zamieszczonych zdjęciach sami możecie ocenić jakość jaką oferuje (na końcu galeria zdjęć). Nie zamieszczam filmików bo takich po po prostu nie robiłem, a ich ściąganie jest dość uciążliwe. Napiszę tylko, że dla mnie fotopułapka spełnia swoje zadanie. Robi zdjęcia i wysyła je na telefon tak jak tego oczekuję. Sterowanie jej jest bardzo proste poprze smsy, które umożliwiają wysłanie polecenia o wykonanie zdjęcia, takie polecenie można wysłać też z innego numeru telefonu niż jest wprowadzony do systemu i na ten numer zostanie odesłane zdjęcie. Można ją zatrzymać, uruchomić i sprawdzić parametry: poziom naładowania baterii (przynajmniej w teori) ilość wolnego miejsca na karcie.
Największą jej zaletą jest cena, za niecałe 300 zł (stan na 03.2020), bo za tyle można już ją kupić, mamy urządzenie, które informuje nas o obecności zwierzyny na nęcisku. Przez kilka miesięcy tylko trzy razy miałem z nią problem, tzn. pierwszy raz kiedy przestała działać, a zdjęcie wysłane dzień wcześniej wskazywało 100% naładowania baterii, a te po prostu padły i dwa razy z siecią, kiedy mimo dobrych baterii i doładowanego konta przestały przychodzić mmsy. Raz ale to już z inną fotopułapką miałem problem, że nie wiem czemu wyzerowały się parametry, na szczęście było to jeszcze zanim została wywieziona na miejsce docelowe. Poza tymi incydentami wszystko działa jak należy.
Zazwyczaj nie porównuję urządzeń między sobą, bo aby to rzetelnie zrobić należałoby oba urządzeni używać w tych samych warunkach, w praktyce jest to ciężkie do zrealizowania, ale tylko napiszę na podstawie opinii posiadacza modelu HC 300, że HC 801M ma nieco szersze pole widzenia i nieco lepszą jakość zdjęć.
Czy warto kupić HC 801M – myślę że za tą cenę naprawdę warto, działa lepiej niż zegar na nęcisko, który tylko informuje o której coś się na nim działo, a dobry kosztuje porównywalnie. Jakość zdjęć nie powala ale pozwala na rozpoznanie zwierzyny.
Mam nadzieję, że mój wpis pomoże niektórym podjąć decyzję jaką fotopułapkę kupić, a dla osób, które polubią naszą stronę na FB i udostępnią ten wpis na swojej osi czasu napiszę jak można kupić ją taniej (zapraszam do kontaktu przez FB).
Jak skonfigurować fotopułapkę.
Nie w tym urządzeniu dodać nr telefonu z poziomu samej fotopułapki. Aby to zrobić należy z dostarczonej z nią płyty uruchomić program i tam wprowadzić odpowiednie parametry, zapisany plik zgrywamy na kartę pamięci. Potem umieszczamy kartę w urządzeniu i te od razu same pobiera dane. W urządzeniu można sprawdzić czy został dodany nr telefonu.
Uwaga operatorzy podają różne parametry do konfiguracji mmsów czasem niektóre nie działają wtedy należy poszukać, czy nie ma alternatywnych ustawień. Np. taki problem miałem z siecią Plus (PLUSH), gdzie podane są dwa adresy dostępu, a tylko z jednym działa prawidłowo. Używam tej właśnie karty bo jako jedyna (w chwili pisania artykułu) oferuje za 10 zł miesięcznie mmsy bez limitu.
SIEĆ:
PLUS (PLUSH) – sprawdzona:
APN: mms
PORT: 8080
GATEWAY, IP: 212.002.096.016
URL (MMSC): http://mms.plusgsm.pl:8002– ten adres działa z tą fotopułapką
alternatywny URL (MMSC): http://plusgsm.pl:8002
acount: (pozostawić puste)
hasło: (pozostawić puste)
Poniżej przedstawiam jeszcze kilka konfiguracji, które teoretycznie powinny działać ale nie zostały one zweryfikowane. Należy też pamiętać, że czasem operatorzy mogą zmieniać parametry, dlatego zalecam sprawdzenie aktualnych parametrów u nich.
T mobile:
URL (MMSC):http://mms/servlets/mms
GATEWAY, IP: 213.158.194.226
APN : mms
PORT: 8080
Acount : (pozostawić puste)
Password : (pozostawić puste)
Orange:
URL (MMSC):http://mms.orange.pl
GATEWAY, IP: 192.168.6.104
APN : mms
PORT: 8080
Acount : mms
Password : mms
Play:
URL : http://10.10.28.164/mms/wapenc
GATEWAY, IP: 10.10.25.5
APN : mms
PORT: 8080
Acount : (pozostawić puste)
Password : (pozostawić puste)
Njumobile:
URL (MMSC):http://mms.njumobile.pl
GATEWAY, IP: 192.168.6.104
APN : mms
PORT: 8080
Acount : mms
Password : mms
Heyah:
URL (MMSC):http://mms/servlets/mms
GATEWAY, IP: 213.158.194.226
APN : mms
PORT: 8080
Acount : mms
Password : mms
Virgin Mobile:
URL (MMSC):http://mmsc.net.pl
GATEWAY, IP: 10.10.25.5
APN : mms
PORT: 8080
Acount : (pozostawić puste)
Password : (pozostawić puste)
Cyfrowy Polsat:
URL (MMSC):http://mms.cyfrowypolsat.pl:8002
GATEWAY, IP: 79.171.2.33
APN : mms.cyfrowypolsat.pl
PORT: 8080
Acount : (pozostawić puste)
Password : (pozostawić puste)
Netia:
URL (MMSC):http://netia.mms:8002
GATEWAY, IP: 212.2.96.16
APN : netia.mms
PORT: 8080
Acount : (pozostawić puste)
Password : (pozostawić puste)
Witam
Czy mógłbyś mi pomóc w konfiguracji mojej fotopułapki HC801m? Już trzeci dzień siedzę z nią i nadal mms’y nie przychodzą
W nowych fotopułapkach jest nieco inny system. Ale ustawienia powinny działać takie same. Niestety na odległość ciężko jest powiedzieć co może być nie tak. Należy uruchomić program z płyty cd, wprowadzić dane zapisać włożyć kartę do urządzenia i powinno działać.
Witam czy do ustawienia numeru tel na ktory mają wysylac sie zdjecia musi byc plyta CD? W naszym zestawie nie bylo plyty.Pozdrawiam
Teoretycznie płyty nie potrzeba, ale jet potrzebny program, który pozwala na wprowadzenie ustawień. Pytanie czy twoja wersja fotopułapki ma GSM, może masz wersję bez możliwości wysyłania zdjęć (HC-801A).
Witaj,
opis i recenzja super. A mógłbyś mi pomóc w konfiguracji mojej HC801m? Niby wszystko robię jak Ty ale MMS’y nie przychodzą
Witam. Udało się dobrać jakieś ustawienia aby zapobiec tym „pustym zdjęciom”, czy po prostu „ten typ tak ma” i trzeba zacisnąć zęby i się przyzwyczaić ? Artykuł (z resztą bardzo dobry) napisany prawie półtora roku temu, stąd pytanie..