Podgrzewane wkładki do butów na pilota z Aliexpress

Zmarznięte stopy mogą spowodować utratę przyjemności z wędkowania czy polowania. Dlatego najbliższe nasze testy będą związane właśnie z ciepłotą stóp.

Jeżeli chodzi o buty to jest wiele różnych rozwiązań – ja polecam gumowce Demar z wkładką filcowo-wełnianą opis pod linkiem: Gumowce Demar) Jak do tej pory nie znalazłem nic lepszego do chodzenia, a zwłaszcza stania na mrozie.

Ale co kiedy brodzimy w zimnej wodzie. Tutaj neoprenowa skarpeta kończąca wodery czy wyściełająca wnętrze gumiaka często jest niewystarczająca, zwłaszcza początkiem sezonu pstrągowego gdzie w zimnej wodzie stoi się nawet przez kilka godzin.

Na pierwszy ogień poszły wkładki grzewcze z Aliexpress.

Idea wkładki jest bardzo dobra – mamy pilota, którym włączamy wkładkę w razie potrzeby. Podczas marszu kiedy nie potrzebujemy grzania, możemy je wyłączyć i oszczędzamy baterie. Według opisu mają dość imponujący zakres temperatur bo od 40 aż do 65 st C i czas działania od 4 na najwyższym poziomie grzania do 7 godzin na najniższym stopniu.

Według zdjęcia od sprzedawcy wkładki mają element grzejny na całej powierzchni, a w rzeczywistości jest on umieszczony punktowo

Grafika na stronie sprzedawcy sugeruje, że grzeje w niej niemal cała powierzchnia. Niestety sprzedawca minął się tu w każdym miejscu z prawdą. Egzemplarz, który ja otrzymałem i co potwierdzają również opinie innych, którzy kupili te wkładki u tego sprzedawcy, mają zgoła inne parametry.

Pomiar temperatury

Po kilku ładowaniach i rozładowaniach bateria trzymała około 2 godzin i to na najniższym poziomie grzania, zmierzona temperatura oscylowała w zakresie 28 przy minimalnym ustawieniu do 38 st. C na maksymalnym, a grzeją dość punktowo mw. na samym środku. W zasadzie te 38 st. i tak wydało mi się całkiem przyzwoitą temperaturą.

Filmik z pomiaru temperatury

I tu pierwsze rozczarowanie, wkładek nie można włączyć z pilota tzn. należy włączyć je przyciskami na wkładce, a potem możemy już przełączać się między poszczególnymi temperaturami, możemy również chwilowo ją wyłączyć i ponownie włączyć ale ten jeżeli wyłączymy ją na dłużej niż 15 min to już jej nie włączymy z pilota, ponownie trzeba włączać je przyciskiem na samej wkładce. Niestety wiąże się to z wyciąganiem ich z butów czy woderów.

Ja wkładki dociąłem do rozmiaru skarpety neoprenowej włączyłem i ustawiłem na najmniejsze grzanie by nie stracić możliwości operowania nimi z pilota – a i tak w lutym nie wędkują więcej niż 5-6 godzin, a wkładki – na tym poziomie – miały wytrzymać do 7 godzin.

No cóż jest jak jest, poszedłem wędkować na San. Okazało się, że nawet ta najniższa temperatura powodowała, że czułem się dość komfortowo nie marzłem w stopy i nie widziałem jakiejś specjalnej różnicy kiedy przełączyłem je na najwyższe grzanie więc wróciłem do najniższej temperatury i tak wędkowałem. Po około 2 godzinach wkładki przestały grzać i natychmiast zacząłem marznąć w stopy. Jedynym rozwiązaniem było przespacerowanie się po brzegu by krążenie ogrzało stopy. Niestety wkładki są dość twarde i mało komfortowe. Dłuższe intensywne chodzenie w nich zwłaszcza kiedy stopy już zmarzły spowodowało, że te mnie rozbolały.

Inną niedogodnością było założenie samych butów na neoprenowe skarpety woderów. Wkładka podnosi piętę na około 2,5 cm i jest dość sztywna. Jeżeli ktoś ma dość mocno dopasowane buty to może mieć problem z ich założeniem. Ja zazwyczaj używam butów o 2 rozmiary większe, a i tak miałem problem z ich włożeniem.

Napisałem do chińskiego sprzedawcy o niezgodnościach, ten zaproponował mi zwrot 30% wartości wkładki, nawet nie zająknął się, że może mój egzemplarz może być wadliwy. Ja założyłem spór i przesłałem filmik, a Aliexpress uznał moją rację i dostałem 100% zwrot kasy bez konieczności odsyłania.

Podsumowanie

Wkładki nie są najgorszym rozwiązaniem, grzeją – może nie w deklarowanej temperaturze ale zawsze coś – szkoda, że tylko przez dwie godziny. Przemieszczanie się w nich nie jest zbyt wygodne, bo ich twardość może powoduje dyskomfort.  Jest to produkt, który będą dobrym wyborem dla osób, ktróe nie potrzebują długiego grzania.

Wkładki wraz z przesyłką kosztowały 115 zł

Ale jak to powiedział mój kompan łowów, ty marzłeś dopiero po 2 godzinach a ja od samego początku więc może warto.

A może warto poszukać innego produktu, ale o tych to w następnych artykułach.

Ciepłe skarpety, a może chemiczna wkładka grzejna – obserwujcie naszą stronę FB

Kilka zdjęć z pomiaru


Pomiar temperatury

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.