Jak zabezpieczyć fotopułapkę przed kradzieżą

Każde urządzenie, które łączy się z siecią telefonii komórkowej ma indywidualny nr IMEI

Metod jest wiele od ukrywania w naturalnych warunkach, na drzewach, przez imitujące korę obudowy, do przypinania łańcuchem, czy montowania specjalnych metalowych skrzyni Niestety żadne zabezpieczenie nie gwarantuje, że fotopułapka nie zostanie skradziona. Jest jednak sposób by bezkosztowo zabezpieczyć swoje urządzenie. To również nie gwarantuje, że nasze urządzenie nie zostanie skradzione ale gwarantuje, że odzyskamy je lub uczynimy je bezużyteczne dla złodzieja.

Jak to można zrobić. Każde urządzenie, które łączy się z siecią komórkową ma przypisany indywidualny nr IMEI. Nie tylko telefony są wyposażone w taki numer, a wszystkie urządzenia, które mają gniazdo na kartę SIM mają przypisany taki numer.

Czym jest IMEI – International Mobile Equipment Identity – to indywidualny numer identyfikujący każde urządzenie tzw. mobilne. IMEI to unikatowy ciąg 15 cyfr, jednoznacznie identyfikujący to urządzenie.

Skoro każde urządzenie, które łączy się z siecią ma indywidualny numer to nie trudno wyobrazić sobie, że jego namierzenie po zalogowaniu do sieci nie powinno stanowić problemu. Wystarczy znać numer IMEI swojego urządzenia by można podjąć działania po kradzieży – i tu mamy dwie opcje. Pierwsza to zgłoszenie na policję kradzież urządzenia z podaniem im numeru IMEI przypisanego do tego urządzenia. Policja zgłasza do operatorów fakt kradzież i ci zobowiązani są podać dane osoby, która zaloguje się do sieci za pomocą tego urządzenia. Obecnie prawo zobowiązuje operatora do rejestracji wszystkich użytkowników kart SIM, również tych przedpłacanych.

Teraz wystarczy czekać, aż urządzenie zaloguje się w sieci, a wtedy dostępne są dane nowego „właściciela”. Operator przekazuje dane Policji, a ta powinna zadziałać. Pewnie niektórzy nie wierzą, że Policja cokolwiek zrobi ale niewielkim kosztem mogą złapać złodzieja więc jest szansa, a z znam przynajmniej jeden przypadek, że udało namierzyć się złodziej i odzyskać fotopułapkę.

Jeżeli jednak nie mamy nadziej na jej odzyskanie, można zgłosić do operatora kradzież urządzenia i zablokować je. Wtedy urządzenie staje się bezużyteczne, a przynajmniej w zakresie komunikacji poprzez sieć telefonii komórkowej.

Ta sama procedura dotyczy każdego urządzenia mobilnego, zgubiłeś, skradziono ci telefon, masz IMEI zgłaszasz na Policję i czekasz na jego odzyskanie.

A co jak nie znamy nr IMEI, teoretycznie również jest szansa na odzyskanie urządzenia ale będzie to nieco trudniejsze. Uzyskanie takiego numeru od operatora nie powinno stanowić problemu bo z dużym prawdopodobieństwem operator powinien posiadać numer IMEI urządzenia, które logowało się do sieci np. w dniu przed kradzieżą. Jest jedno ale ustalenie tego numeru wymaga nieco działań i nie gwarantuje, że samodzielnie go uzyskamy. Próbowałem raz zdobyć numer urządzenia ale po rozmowach z kilkoma działami na infolinii, poinformowany zostałem że należy napisać pismo i czekać co odpiszą bo to nie jest standardowa procedura. Tego nie robiłem bo numery moich urządzeń znam ale może ktoś przeszedł taki proces i coś podpowie.

Reasumując warto spisać nr IMEI swojego urządzenia by w razie kradzieży mieć szansę odzyskać go.

Może ktoś ma bardziej praktyczne doświadczenie w tym temacie i coś dopowie. Ja jak już wspomniałem znam jeden przypadek namierzenia „nowego posiadacza”, potem złodzieja oraz odzyskania fotopułapki.

Jest jeszcze jeden aspekt tej wiedzy im więcej ludzi wie, że taka kradzież jest bezcelowa – wprowadzenie urządzenia do użytku jest równoznaczne z wykryciem użytkownika skradzionego sprzętu – a co za tym idzie proceder kradzieży nie będzie opłacalny ze względu na brak możliwości sprzedania, czy użytkowania takiej fotopułapki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.