Kalendarz myśliwski sprzed 100 lat

Reprint Kalendarza Myśliwskiego z 1907 roku

Strona tytułowa
Strona tytułowa

Kalendarz myśliwski na rok 1907,  wydany pod redakcją „Łowca Polskiego” przez Warszawską Spółkę Myśliwską – wydany ponownie w 2012 roku (format 135×205 mm, 224 strony, oprawa twarda w płótnie). Czytelnik znajdzie w nim, przede wszystkim mnóstwo praktycznych porad dla myśliwych żyjących na początku XX wieku w zaborze rosyjskim: począwszy od kalendarza księżycowego, przez przepisy dotyczące polowań obowiązujące w tamtych czasach, a skończywszy na poradach dotyczących broni i hodowli psów i bażantów. Całości dopełniają „Kronika roku” (opisująca najważniejsze z punktu widzenia ówczesnych myśliwych wydarzenia z dwóch poprzednich lat) oraz reklamy z epoki.

Tak opisuje tę publikację Wydawnictwo Ruthenus na swojej stronie internetowej (www.ruthenus.pl). Ten krótki opis nie oddaje w pełni jak interesująca jest to pozycja, nie wspomniano chociażby o tym jak ciekawym językiem posługiwali się ówcześni redaktorzy:

Niemniej szkodliwym jest ptak, zwany wroną popielatą (Corvus cornix). Przy tępieniu tego czarnego społeczeństwa złodziejskiego nie należy żałować naboi, gdyż wyrządza ono ogromne szkody śród wszystkiej zwierzyny drobnej.

W książce podano również akty prawne jakie obowiązywały ówczesnych myśliwych, niektóre z nich aktualne są do dziś:

Sposoby, prawem zakazane, są następujące: […] Polowanie nocną porą lub przy świetle

Przytoczę jeszcze jeden fragment z działu O dziku słów kilka:

Hartowano też dawniej odwagę w młodzieży, śląc ją do ręcznej walki z dzikiem lub niedźwiedziem; tak zginął 17-letniem chłopięciem ostatni z Tęczyńskich w nieszczęśliwych zapasach z pojedynkiem; a i dziś jeszcze znacie zapewne niejednego, który nosi na ciele głębokie szramy, zadane kłami potężnego króla naszych zwyrodniałych lasów. Słabe odbłyski bezpowrotnie minionych, bohaterskich czasów! […]

Sam nie wiem czy opisane sytuacje dowodzą odwadze, czy raczej głupocie. Doczytajcie sami…

Kilka fragmentów zdjęciowych

Kalendarium
Kalendarium
Fragment rozdziału Przykazania myśliwskie
Fragment rozdziału Przykazania myśliwskie
Kaliber strzelby...
Kaliber strzelby…
O dziku...
O dziku…
Rozdział O różnych pokarmach dla psów
Rozdział O różnych pokarmach dla psów
Coś o broni
Coś o broni
Fragment rozdziału o hodowli ptactwa
Fragment rozdziału o hodowli ptactwa
Rozdział Dzikie kaczki i gęsi
Rozdział Dzikie kaczki i gęsi
Tarcza
Tarcza
Przepisy o polowaniu
Przepisy o polowaniu
Tropy
Tropy
Początek rozdziału O zębach psa
Początek rozdziału O zębach psa

 

W książce tej znajdziecie sporo ciekawych opisów, mnóstwo przydatnych również dziś porad, a co najważniejsze można z niej dowiedzieć się o tradycji i obyczajach ówczesnego łowiectwa.

I jeszcze niespodzianka dla czytelników mojego bloga. Wydawnictwo Ruthenus sprzedaje tę książkę w cenie promocyjnej 25 zł, ale dla każdego kto przy zamówieniu w uwagach wpisze hasło: „Fishing&Hunting” otrzyma za darmo dodatkowo publikację Umiejętność lasowa, czyli rękoksiąg dla właścicieli lasów i ich leśniczych, tom II – Podręcznik leśnictwa z 1810 roku — reprint, Wydanie I. Promocja ważna do 15 października 2014 r. lub do wyczerpania nakładu jednej lub drugiej pozycji.

Książkę można zamówić tu: Kalendarz myśliwski, a opis gratisowej pozycji znajdziecie tu: Umiejętność Lasowa II

Myślę, że każdy myśliwy, któremu zależy na zachowaniu tradycji i obyczajów łowieckich powinien zapoznać się z treścią Kalendarza Myśliwskiego.

Zachęcam również do zapoznania się z innymi pozycjami tego wydawnictwa, w szczególności polecam pozycje: Kuchnię bieszczadu

Jeszcze kilka zdjęć

Tłoczenia i złocenia dodają książce uroku
Tłoczenia i złocenia dodają książce uroku
Książka oprawiona jest w płótno
Książka oprawiona jest w płótno
Nie tylko ciekawa książka ale i ładnie będzie wyglądała na półce
Ciekawa książka, która będzie ładnie wyglądała na półce

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.