Nasadka noktowizyjna Sytong HT-66

Na polskim rynku mamy kilku producentów nasadek noktowizyjnych, ale dwie spośród nich wyróżniają się najniższą ceną. Są to marki PARD i SYTONG – obie są produkowane w Chinach i są bliźniaczo podobne. Wprawdzie Pard NV007 znany jest juz wielu myśliwym, to jednak chciałbym zwrócić uwagę właśnie na Sytonga HT-66. Jak już wspomniałem nasadka jest bliźniaczo podobna do produktu Parda, zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że nie różnią się niczym, ale diabeł tkwi w szczegółach. Te szczegóły to nieco lepszy obraz i nieco lepsze wypełnienie doświetlenia.

Nasadka SYTONG HT-66

Zacznijmy od tego, że skuteczną obserwację można prowadzić w odległości mw. do 200 m i tu od razu obalę mit sprzedawców PARDA (posiadam również PARD NV007 od ponad roku) – polscy sprzedawcy podają, że ma on zasięg 400 m, a nawet ponad. Ciekawe bo sam producent w oryginalnych materiałach podawał 200 m, a dopiero w polskich tłumaczeniach pojawiło się 400 m. Na Amazon.com oraz w innych anglojęzycznych sklepach sprzedawcy podają, że zasięg Parda z wbudowanym doświetlaczem wynosi 200 yards, co jest równe nieco ponad 180 m. Skąd nagle wzięło się te 400 m. No cóż może czas wprowadzić w Polsce kary za wprowadzanie klientów w błąd. Z moich obserwacji wynika, że te 200 m to uczciwie podany parametr.

Nasadka SYTONG HT-66

Wracając do podświetlania Sytonga – użyta dioda ma długość fali 850 nm i jest to zakres widoczny dla ludzkiego i zwierzęcego oka. Już nie raz widziałem, jak dziki patrzyły zaniepokojone w światełko mojej nasadki – zazwyczaj kiedy podszedłem je na kilkadziesiąt metrów. Z większej odległości (powyżej 50m) nigdy nie zauważyłem, żeby zwracały na nie uwagę. Na szczęście nie zdarzyło się ani razu by je to spłoszyło. O zasięgu już wspomniałem, że wynosi mw. 200 m. Może w pewnych sytuacjach ta obserwacja będzie możliwa na większym dystansie, ale raczej na zasadzie coś tam jest, coś się porusza lub ewentualnie kiedy „świecą” oczy. Nasadki można używać do obserwacji bez lunety i tu sprawdza się dość dobrze, ale dopiero jej zalety i możliwości ujawniają się kiedy użyjemy jej z odpowiednią lunetą. Najlepsza będzie tu luneta z regulacją paralaksy, wtedy w praktycznie pełnym zakresie powiększeń będziemy mieli ostry obraz. Jak to wygląda można zobaczyć na filmiku: Sytong HT-66 i Delta Titanium HD 2,5-15×50. W lunetach bez ustawiania paralaksy zakres powiększenia jest ograniczony mw. do 4-6 przy czym w dużej mierze zależy to od samej lunety.

Nasadka zamontowana na lunecie z regulacją paralaksy

Nasadka na wysuwaną soczewkę doświetlacza, co bardzo przydatne jest kiedy nasza luneta ma większe powiększenia. Na wcześniej linkowanym filmie luneta ma powiększenie do 15x i tu przy wysunięciu maksymalnie soczewki diody IR uzyskujemy większy zasięg i lepsze wypełnienie pola obserwacji. W takiej konfiguracji skuteczny zasięg widzenia sięga nawet ponad 200 m. Należy tu pamiętać, że powietrze rzadko kiedy jest przejrzyste, a zwłaszcza w nocy kiedy ziemia paruje i nawet jak nie ma mgły to w powietrzu unoszą się różne drobinki, które rozpraszają światło. Stąd też ograniczony zasięg i czasem nawet dodatkowe doświetlenie nie pomoże.

Regulacja skupienia doświetlenia odbywa się przez wysuwanie soczewki

Jakość obrazu tego obserwowanego w nocy jest bardzo dobra, kontrast, rozróżnienie szczegółów i dynamika obrazu są jak należy. Trzeba jednak pamiętać, że za obraz odpowiada przetwornik cyfrowy, kiedy szybko będziemy poruszać aby np. dokonać obserwacji biegnącej zwierzyny ten obraz będzie nieco gorszy ze względu na szybkość przetwarzania i odświeżania obrazu. Jednak przy spokojnej obserwacji ta jakość jest naprawdę dobra. Nieco gorzej wypada tryb dzienny – podbity jest kontrast i kolory wyglądają nieco nienaturalnie, ale za to ma się wrażenie, że obraz jest dość ostry, ale po co komu noktowizor w dzień.

Stopklatka z filmu – 120 m powiększenie lunety x15, doskonale widać, że mamy do czynienia z lochą.

Urządzenie waży 275 g bez baterii, ma solidną obudowę, a przyciski działają dość delikatnie, mają wyczuwalny i lekko słyszalny klik po naciśnięciu. Nie sądzę by był on słyszalny z większej odległości – ludzkie ucho nie słyszy go już w odległości 1 m. Bardzo dobrze umiejscowiony jest przycisk włącznika, który znajduje się z przodu. Jest on dość duży i dobrze wyczuwalny w ciemności.

Przycisk włącznika, jednocześnie służy do włączania trybu czuwania

Urządzenie umożliwia nagrywanie obrazu na karcie pamięci, w rozdzielczości 1440×1080 i z prędkością 30 kl na s. Nagrywanie można ustawić tak, by włączało się przy uruchomieniu urządzenia. Funkcja bardzo przydatna, np. do oceny celności strzału, kiedy nie mamy pewności czy aby nie zerwaliśmy strzału lub gdzieś pechowo nie trafiliśmy. Niestety aplikacja urządzenia nie umożliwia bezpośredniego odtwarzania na nim nagranych materiałów. Aby obejrzeć nagranie należy wyjąć z niego kartę i odczytać ją np. w telefonie. W sprzedaży dostępnych jest wiele czytników kart, które można podpiąć bezpośrednio do telefonu. Można też poszukać jakiejś aplikacji na telefon, która będzie bezpośrednio nagrywać obraz z urządzenia. Przy czym oryginalna aplikacja producenta nie umożliwia tego. Aplikację na Androida można pobrać ze strony: googleplay.pl/sytong.

Nasadka Sytong HT-66 ma dobry dostęp do wszelkich przycisków i menu – kilka, może kilkanaście chwil i intuicyjnie palce będą lądować dokładnie tam gdzie chcemy. Nasadka oferuje dodatkowo powiększenie cyfrowe od 1 do 3,5x – w zasadzie rzecz zbędna, ale jest i w pewnych sytuacjach może się przydać, np. podczas używania bez lunety.

Przyciski sterowania umieszczone na górze urządzenia

Czas od włączenia do gotowości wynosi około 4 sekundy. Dodatkowo przycisk włącznika służy również do włączenia trybu czuwania (krótkie naciśnięcie włącznika), dzięki temu natychmiast po jego ponownym przyciśnięciu mamy od razu w pełni funkcjonujące urządzenie. Należy tylko pamiętać by je wyłączać kiedy nie mamy zamiaru go używać bo choć tryb czuwania wyłącza podświetlenie monitora i diodę IR to jednak samo urządzenie ciągle działa i wyczerpuje akumulator.

Matryca wyświetlacz jest w technologi OLED i w rozdzielczości 1024×786 px. W dokumentacji nie ma informacji o częstotliwości odświeżania obrazu, ale na pewno nie jest zbyt niska, gdyż oko ludzkie nie jest w stanie zaobserwować jakiegokolwiek mrugania obrazu. Na wyświetlacz można patrzeć przez długi czas i nie męczy on wzroku. oprogramowanie urządzenia dba o to by jasność i kontrast szybko dopasowywały się do warunków i doświetlenia.

Trudno jest pisać o wytrzymałości akumulatorów w tym urządzeniu gdyż do jego zasilania używane jest ogniwo 18650 (bateria 18650), niezależnych producentów. Mi na jednym kilkugodzinnym polowaniu nie udało się rozładować go do zera. Zazwyczaj starcza mi na dwa wyjścia, choć przeważnie staram się po każdym powrocie od razu je ładować i zawsze mam też zapasowe w pełni naładowane. Tych samych ogniw używam w latarkach więc jest to dość wygodne rozwiązanie.

Dla obawiających się o swój łuk brwiowy, czy oko dodam, że nasadka jest wyposażona w muszlę oczną, która dość dobrze amortyzuje odrzut i chroni oko. Ja strzelam z przystawionym okiem do muszli i nie mam z tym problemu – nawet nie stosuję żadnych przedłużek kolby. Ale wszystko zależne jest od indywidualnych predyspozycji każdego strzelca, kiedyś na początku mojej przygody na strzelnicy źle trzymałem broń i luneta rozcięła mi łuk brwiowy, aż boję się pomyśleć co by się stało jakbym wtedy strzelił z okiem przystawionym do nasadki.

Muszla oczna chroni oko i łuk brwiowy przed zranieniem

Jeżeli ktoś zastanawia się nad wyborem czy kupić to urządzenie, to z pewnością powinien rozważyć, zwłaszcza, że jego cena jest dość atrakcyjna, a jakość obrazu jest naprawdę dobra.

Jeszcze raz polecę obejrzeć linkowany film, który tak naprawdę jest nieco gorszy od tego co widzi się w terenie przez samo urządzenie.

Sytong HT-66 i Delta Titanium HD 2,5-15×50

Dane techniczne:

ModelHT-66
Zakres powiększeniazależy od lunety cyfrowe powiększenie od 1x do 3,5 x
Napięcie3,7 V
zasięg illuminatora IR200 m
częstotliwość nagrywania30 fps
Typ kartymikroSD
Bateria18650 x 1
Zakres ostrości2,5 cm – ∞
długość fali IR850 nm
Typ wyjściaAVI
Żywotność baterii>8 h (zależy od użytej baterii)
Waga netto270 g
Wymiary138x96x55 mm
Rozdzielczość wyświetlaczaOLED 1024×768
moc IR5w
Transmisja danychWiFi
Rozdzielczość video i zdjęć1440×1080
Temperatura pracyod -40 do +85 °C 

Instrukcja obsługi:

Nasadkę do testów dostarczyła firma Knieja.com.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.