Garmin Alpha 100 z obrożą TT15

Garmin Alpha 100 z obrożą TT15 stanowią system do śledzenia i szkolenia psów.

Garmin Alpha 100, obroża TT15

Na początek informacja o dostępności. Produkt nie jest już dostępny zastąpił go nowszy model Alpha 200i K, który zawiera w sobie wszytko to co ma prezentowany model i dodatkowo kilka funkcji. Obiektem opisu nie jest to nowe urządzenie, a stara poczciwa Alpha 100 z obrożą TT15, mimo to z racji na podobieństwo funkcjonalności produktów postanowiliśmy zamieścić ten opis.

W zasadzie opis producenta (zamieszczony niżej) w zupełności oddaje możliwości urządzenia, nie ma w nim przekłamania, a firma Garmin solidnie podchodzi do swoich produktów. 

Jeżeli chodzi o zasięg urządzenia to w dużej mierze wszystko zależy od  warunków terenowych. Garmin używany był w górzystym terenie i czasem faktycznie ten zasięg się gubił, wystarczyło wtedy wejść nieco wyżej aby na nowo uzyskać połączenie. Zdarzało się to niezmiernie rzadko. Podczas testowania urządzenia zrobionych było kilka prób z oddalenie się od obroży i faktycznie deklarowany przez producenta zasięg jest osiągalny. W zestawie mamy dodatkową dłuższą antenę, która może być przydatna w sytuacjach, kiedy nasz pies będzie oddalał się na znaczne odległości. Większy problem niż górki i potoki stanowią zabudowania. Gęsta zabudowa potrafi skutecznie ograniczyć ten zasięg, choć zazwyczaj wystarczyło niewielki przemieszczenie się aby odzyskać połączenie.

Samo urządzenie Alpha 100 ma sporo funkcji, bardziej, moim zdaniem przydatnych podczas turystycznych wypraw czy przy geocachingu, planowanie, zapisywanie, co gdzie i kiedy. Dla myśliwych z pewnością przydatne byłyby funkcja, jak śledzenie wielu psów, czy kolegów z takimi samymi urządzeniami. Niestety w moim rejonie nie nie ma zbyt wielu użytkowników tego urządzenia więc funkcja mało przydatna. Bardzo ważne jest to, że czas pracy urządzenia wynosi do 20-40 godzin. Jest to wystarczające aby w razie czego odnaleźć zagubionego psa. Dłuższy czas pracy osiągniemy ograniczając częstotliwość odświeżania informacji. Obroża teoretycznie sama wchodzi w tryb oszczędzania baterii kiesy jej poziom spadnie.

Garmin Alpha 100, obroża TT15

Urządzenie powiadamia użytkownika o wystawianiu zwierzyny (stójce) czy oszczekiwaniu. Co może być bardzo przydatne przy szkoleniu psów. Kiedy szkoliłem swojego wyżła zdarzało się, że ten zniknął mi z oczu, a ja nie wiedziałem czy robi stójkę, czy po prostu gdzieś gania. Czasem go zwoływałem czym zrywałem mu wystawianie zwierzyny, którą podnosił kiedy podnosił ją bez odpowiedniej komendy. Wiedząc, że pies wystawia zwierzynę można dojść do niego i wtedy dopiero kazać psu ruszyć.

Obroża wyposażona jest w funkcję treningową, którą realizuje się poprzez sygnał dźwiękowy, wibracje i stymulację prądem. Wprawdzie obecnie preferuje się szkolenie psów na pozytywnych doznaniach, jednak takie narzędzie daje nam pełniejszą kontrolę nad szkoleniem. Oczywiście używanie stymulacji prądem nie powinno się nadużywać, a w zasadzie używać tylko w ograniczonym zakresie, np. do bezwzględnego zatrzymania psa, kiedy ten np. zbliża się do ruchliwej drogi lub np. w przypadku ataku na inne zwierzę lub człowieka. Z mojego doświadczenia wiem, że warto przed stymulacją prądem włączyć np. wibrację lub dźwięk, wtedy w przyszłości wystarczy korzystać tylko z takich bodźców, a pies wykona to czego od niego oczekujemy. Szkolenie psa przy pomocy obroży to dość złożona sprawa. Ja osobiście wolę używać pozytywnych bodźców, a do poleceń na odległość używać gwizdka. Czasem do przywołania psa używam funkcji dźwięku na obroży.

Największą zaletą zestawu jest jego niezawodność, trwałość i pewność działania, a to jest najważniejsze. Przede wszystkim urządzenie ma zapewnić informację o miejscu przebywania psa, ma nas do niego doprowadzić i tak właśnie jest.

Jest kilka rzeczy, które mi się nie podobają w tym urządzeniu. Pierwsza i jak dla mnie bardzo istotna brak możliwość powiększenia napisów. Można powiększyć informacje z mapy ale np. nigdzie nie znalazłem jak powiększyć np. samą nazwę psa, czy jego odległość. Jeszcze parę lat temu nie zwróciłbym na to uwagi ale teraz bez okularów nie widzę drobnych napisów. Kolejną rzeczą jest mało praktyczna blokada i odblokowywanie ekranu, aby to zrobić trzeba kliknąć przycisk wyłącznika, a następnie kłódkę, ot metoda jak w starych telefonach. Szkoda, że nie można tego zrobić jednym przyciskiem, ale to drobnostka, do której można przywyknąć. Dodatkowo urządzenie ma dość sporo funkcji opanowanie jego możliwości zajmuje sporo czasu, a dla mnie w większości nie są one przydatne w codziennym użytkowaniu.

Jak już wspomniałem na początku tego artykułu opis producenta w pełni oddaje jego możliwości i nie ma w nim przekłamania. Za urządzeniem z pewnością przemówi fakt iż niemal wszyscy „profesjonalni” podkładacze psów używają właśnie zestawów Garmina. Jest to z pewnością produkt, który będzie służył niezawodnie wiele lat.

Garmin Alpha 100, obroża TT15

Opis producenta:

Garmin Alpha 100 + obroża Garmin TT15 to specjalistyczny sprzęt działający na zasadzie radiowego przesyłu danych na zastrzeżonej częstotliwości 154,400 MHz (na podstawie pozwolenia wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nr RRL/A/C/0022/2012). Urządzenia zakupione w polskich sklepach legalne i zgodne z powyższą umową, przez co nabywca nie musi dokonywać legalizacji! 

Zaawansowane śledzenie psów – więcej psów, większa kontrola i większe bezpieczeństwo

  • Oferowany zestaw zawiera ręczne urządzenie Garmin Alpha 100 z obrożą Garmin TT15m która poza funkcją śledzenia psa została wyposażona w funkcję szkoleniową (tresura psa za pomocą wibracji, dźwięku lub stymulacji).
  • Gwarancja jakości Garmin – możliwość śledzenia do 20 psów lub innych myśliwych oddalonych nawet o 14,5 km
  • Lepsza kontrola – dzięki funkcjom wirtualnego ogrodzenia i alarmowi obszarowemu oraz sygnalizacji przy użyciu dźwięku i wibracji przesyłanych do psa za pośrednictwem obroży
  • Zwiększone bezpieczeństwo – możliwość zdalnej aktywacji diody LED na obroży TT15 lub wezwania innych myśliwych przez alarm w urządzeniu Alpha
  • Intuicyjne użytkowanie – przy użyciu dużego i jasnego ekranu o przekątnej 7,6 cm z ekranem dotykowym, który może być obsługiwany w rękawiczkach
  • Zainstalowana zawartość – Turystyczna mapa Europy i roczna subskrypcja zdjęć satelitarnych BirdsEye
  • Kolorowy ekran dotykowy – o przekątnej 7,6 cm, przystosowany do obsługi w rękawicach
  • Elektroniczny kompas – pozwala w niezawodny sposób określić położenie na mapie względem kierunku świata 
  • Wysokościomierz barometryczny – umożliwia na dokładne zarejestrowanie wysokości oraz profilu pokonanej trasy
  • Zgłaszanie pozycji innym myśliwym z możliwością przysłania wstępnie ustawionych wiadomości

Nowa klasa śledzenia

Dokładne śledzenie prędkości, odległości pokonanej przez każdego psa i kierunku, w jakim się poruszał. Ponadto, możliwe jest otrzymywanie powiadomień, jeśli pies biega swobodnie lub zatrzymał się w konkretnym miejscu. Pojedyncze urządzenia Alpha 100 może śledzić położenie do 20 psów lub myśliwych na maksymalnym dystansie 14,5 km, jeśli używane są inne urządzenia Alpha 100 lub T5 (urządzenie Alpha nie jest kompatybilne z Astro)1. Śledź urządzenia dla psów T5 z aktualizacją co 2,5 sekundy aby zachować lepszą kontrolę. Montowana na szczycie urządzenia antena GPS/GLONASS zapewnia szybką i pewną lokalizację przy użyciu satelity oraz wysoką precyzję śledzenia nawet w wymagających środowiskach.

Lepsza kontrola

Garmin Alpha 100 pomaga zachować większą kontrolę podczas polowań. Zachowaj kontrolę, nawet, jeśli nie śledzisz każdego kroku swojego psa. Wirtualne ogrodzenia i alarmy obszarowe umożliwiają kontrolowanie ruchów psów i wysyłanie powiadomień, kiedy pies wejdzie na lub opuści zdefiniowany uprzednio obszar.

Alpha umożliwia nawet „mówienie” do psa przy pomocy wibracji i sygnałów dźwiękowych obsługiwanych przez urządzenie dla psów T5, dzięki któremu możliwe jest zdalne prowadzenie dobrze wyszkolonych psów. Aby zwiększyć czas pracy baterii urządzenia dla psów T5 możliwa jest zmiana częstotliwości aktualizacji wysyłanych przez T5 w urządzeniu przenośnym Alpha, aby szybko dostosować się do zmieniających się warunków polowania. Możliwe jest także kontrolowanie położenia psów i innych myśliwych przy użyciu tabletu lub laptopa – wystarczy użyć oprogramowania BaseCamp (darmowego oprogramowania firmy Garmin służącego do planowania) w trybie BaseStation w połączeniu z jednostką Alpha aby stworzyć polowe centrum kontrolne dla innych urządzeń T5 i Alpha. Ponadto możliwe jest włączanie i wyłączanie kamery sportowej VIRB zamontowanej u psa z pomocą urządzenia Alpha za pośrednictwem urządzenia dla psa T5.

Zwiększone bezpieczeństwo

Konfiguracja wirtualnych ogrodzeń podczas polowania pomaga zachować kontrolę nad tym, czy psy nie zbliżają się do niebezpiecznych obszarów, takich jak drogi czy klify. Wirtualne ogrodzenia umożliwiają tworzenie zamkniętych obszarów i konfigurację alarmów, które informują, gdy pies się zbliży. W sytuacji, gdy pies zbliży się do drogi, możliwe jest zdalne włączenie świateł LED w urządzeniu T5 psa, aby zapewnić większą widoczność. T5 może zostać także ustawione w tryb ratunkowy, w którym radio przełącza się automatycznie na niższą częstotliwość aktualizacji, jeśli poziom naładowania baterii spadnie poniżej 25%, zapewniając w ten sposób dodatkowe 12 godzin na poszukiwanie zagubionego psa. Aby umożliwić lepszą komunikację między myśliwymi, urządzenie Alpha pozwala na przesyłanie zdefiniowanych uprzednio wiadomości do innych urządzeń Alpha, dzięki czemu możliwe jest przesłanie alarmu ratunkowego wszystkim powiązanym myśliwym, wskazując położenie i drogę do miejsca, w którym znajduje się użytkownik.

Zaplanuj kolejną wyprawę myśliwską

Przejmij kontrolę nad swoją następną wyprawą myśliwską dzięki darmowemu oprogramowaniu do planowania wycieczek BaseCamp firmy Garmin, które pozwala wyświetlać i porządkować mapy, punkty, trasy i ślady. Oprogramowanie BaseCamp wyświetla na ekranie komputera mapy topograficzne w widoku 2D lub 3D wraz z poziomicami terenu i profilami wysokości. W połączeniu z subskrypcją obrazów satelitarnych BirdsEye umożliwia ono przesyłanie niemal nieograniczonej liczby zdjęć satelitarnych do urządzenia.

Wytrzymałe i solidne

Urządzenia Garmin znane są z konstrukcji, która doskonale sprawdza się w zastosowaniach na zewnątrz. Urządzenie Alpha jest świetnym przykładem jakości oferowanej przez firmę Garmin. Urządzenie Alpha posiada doskonały, ekran dotykowy o przekątnej 7,6 cm, który pozostaje czytelny niezależnie od warunków oświetlenia i może być obsługiwany w rękawiczkach, umieszczony w solidnej obudowie IPX7 zapewniającej wodoodporność i ochronę przed przypadkowym zanurzeniem.

Urządzenie T5 jest jeszcze bardziej wytrzymałe. Sprzęt wykorzystany do jego konstrukcji stworzony został, by sprostać wymagającym warunkom, na jakie wystawione są obroże dla psów. Urządzenia dla psa posiada wodoodporność do 1 atm (10 m)2 i wyposażone jest w niezwykle wytrzymałą antenę VHF z oplotem, która umożliwia bezpieczne użytkowanie nawet w gęstych zaroślach.

Z jednej strony żal, że producent zaprzestał już jego produkcji, ale można się spodziewać, że jego następca Alpha 200i jest o wiele lepsze, szkoda tylko, że jego cena jest wiele większa od Alpha 100.

Garmin Alpha 100, obroża TT15
Garmin Alpha 100, obroża TT15

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.