Szafa na broń S1

Ustawa nakazuje – szafę na broń wymienić

1 października 2014 roku weszło w życie: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Tekst ustawy)

Naklejka z hologramem potwierdzająca klasę szafy
Naklejka z hologramem potwierdzająca klasę szafy

Już pewnie każdy myśliwy wie, że rozporządzenie to nakazuje przechowywanie broni w szafach (sejfach) klasy S1. Osoby, które w dniu wydania rozporządzenia miały już pozwolenie na broń nie muszą od razu wymieniać swoich dotychczasowych „schowków”. Mają oni na to 5 lat (§12 pkt 1. ustawy) od ukazania się ustawy, chyb że w międzyczasie uzyskają nowe pozwolenie na broń (§12 pkt 2. ustawy), podobnie jak nowi myśliwi muszą broń przechowywać w certyfikowanej szafie. Ustawa ta nie nakazuje trwałego przymocowania szafy do elementów konstrukcyjnych budynku, wystarczy tylko, że ma odpowiedni certyfikat – oczywiście nie zabrania tego i  myślę, że każdy rozsądny myśliwy przytwierdzi swój „schowek” do podłoża lub ściany.

Broń nie musi być przechowywana w miejscu zamieszkania posiadacza pozwolenia, można więc bez problemu trzymać ją u innego myśliwego. Ważne aby klucz do szafy miała tylko i wyłącznie osoba mająca pozwolenie na broń.

Napisałem wcześniej, że ustawa nakazuje osobom, które posiadały pozwolenie na broń, przed wejściem jej w życie, na zakup nowej szafy w ciągu 5 lat. Od wejścia ustawy do dziś (11.2016) minęło już 2 lata, zostało więc jeszcze 3, ale czy warto czekać do ostatniej chwili. Czy producenci, tego typu szaf, w ostatnim roku okresu przejściowego nie podniosą cen, a może te spadną. Tego pewnie nikt nie jest w stanie przewidzieć w 100%.

Szafa na broń Gun Guard 6 optic /w
Szafa na broń Gun Guard 6 optic /w

 

Szafa na broń bez lunet?

Zanim kupiłem swoją przejrzałem sporo ofert różnych sklepów internetowych. Zajrzałem również do lokalnych sklepów by sprawdzić co i jak. Zdecydowana większość z tych, które typowałem, czyli tych tańszych, jest zrobiona prawie identycznie. Na mankament tej konstrukcji zwrócił mi uwagę sprzedawca w lokalnym sklepie, który uświadomił mi, że w szafie na 3 jednostki ciężki będzie wkładanie i wyciąganie prawej, ostatniej bo drzwi otwierają się od środka. Początkowo myślałem właśnie nad szafą na 3 jednostki – bo tyle planuję docelowo posiadać. Potem po przemyśleniach i oględzinach małej szafy, stwierdziłem, że jednak na 4 jednostki – by mieć zapas.

Wybrałem już firmę Stalpol, która miała jedne z niższych cen, a przy tym wizualnie pasowały mi ich produkty. Przed zamówieniem napisałem e-mail z pytaniem o dostępność i warunki zamówienia. Zdziwiony dostałem tylko odpowiedź proszę o numer telefonu, a po jego wysłaniu w niedługim czasie zadzwonił do mnie pracownik tej firmy. W bardzo miłej rozmowie dowiedziałem się, że wybrałem szafę na 4 jednostki ale bez optyki – oj jakie miałem szczęście, że wybrałem właśnie tą firmę, a ci zadzwonili do mnie, bo jak tu broń bez lunety. W rozmowie dowiedziałem się, że powinny tam się zmieścić i lunety ale dla własnej wygody powinienem wybrać inny model. Po rozmowie zaproponowano mi, i z czego bardzo się cieszę, model na 6 jednostek z lunetami: Gun Guard 6 optic /w i to w bardzo atrakcyjnej cenie 830 zł (na 11.2016)

 

Szafa na broń Gun Guard 6 optic /w

Szafa ma wymiary zewnętrzne (W/S/G) 1500x350x350 mm, waży 72 kg. Jak przystało na porządną szafę ma spory skarbczyk na amunicję o wysokości 20 cm oraz dodatkową półę, którą można zamontować na odpowiedniej wysokości, a w razie potrzeby można pod półką trzymać również amunicję. Do tego piankowy uchwyt, oraz filcowa podkładka na spód, a na drzwiach uchwyt na wyciory. No i najważniejsze posiada odpowiedni certyfikat, że została wykonana zgodnie z ustawą: Klasa odporności S1 zgodnie z IMP (Instytut Mechaniki Precyzyjnej) wg PN-EN 14450:2006

Kompletny opis znajduje się na stronie: www.sejfy-stalpol.pl

Szafa, może szczególnie nie różni się specjalnie od innych – choć muszę przyznać, że wszystko wykonane jest należycie, solidnie i starannie. Ma otwory na przymocowanie jej do podłoża lub ściany. Sprawdziłem faktycznie zmieści ona 6 jednostek z lunetami i nie jest to aż takie ciasne, a dostęp do ostatniej prawej jednostki nie jest aż taki utrudniony. Jedyny mankament jaki znalazłem to filcowa podkładka na spód – lubi się nieco przesuwać, ale tu kawałek taśmy dwustronnej wystarczył.

Jedyny mankament – zwijająca się podkładka, odrobina taśmy dwustronnej pomogła
Regulowana półka, a na niej jedyny mankament – zwijająca się podkładka, odrobina taśmy dwustronnej pomogła

 

Za to sposób potraktowania mnie, uważam że zasługuje na pochwałę. Przy zamówieniu dowiedziałem się, że na jego realizację będę czekał do 3 tygodni, a już po kilku dniach dostałem telefon, z zapytaniem jaki kolor sobie życzę, do wyboru miałem jeden ze standardowych (zielony, jasnoszary, czarny). Producent za dopłatą może pomalować ją na dowolny kolor z palety RAL, ma w ofercie jeszcze kilka dodatkowych płatnych opcji. Po kolejnych kilku dniach kolejny telefon, że moje zamówienie zostało wysłane – od zamówienia do dostarczenia nie minęło 2 tygodnie.

Spory schowek, na amunicję, a na drzwiach uchwyt na wyciory
Spory schowek, na amunicję, a na drzwiach uchwyt na wyciory

 

Szukając nowej szafy pamiętajcie o kolegach – może się tak zdarzyć, że ktoś poprosi was o przechowanie broni po polowaniu, a nigdy też nie wiadomo czy nie zakupicie więcej jednostek niż planowaliście.

Myślę, że każdy szukający szafy powinie odwiedzić stronę www.sejfy-stalpol.pl, a z pewnością znajdzie tam odpowiedź na pytanie: jaką szafę na broń wybrać. Na dodatek produkty tej formy są jednymi z tańszych.

 

Spory schowek na amunicję
Spory schowek na amunicję

 

Piankowy uchwyt na broń (fot. ze strony www.sejfy-stalpol.pl)
Piankowy uchwyt na broń (fot. ze strony www.sejfy-stalpol.pl)

 

Klucz i solidna klamka szafy
Klucz i solidna klamka szafy

 

Uchwyt na wyciory
Uchwyt na wyciory

 

 

 

 

 

 

Komentarz do „Szafa na broń S1

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.