Wędka Cormoran Black Bull HC

 

Jaka, idealna, wędka na pstrągi i nie tylko?

Cormoran Black Bull HC 270 cw. 3-21g

Pstrąg potokowy to piękna waleczna ryba i nic nie może się równać z emocjami jakie wywołuje jej złowienie. Nawet te mniejsze jeszcze nie wymiarowe potrafią pięknie pracować na wędce – o ile ta nadaje się do tego. Idealny kij pstrągowy powinien być sztywny by zacięcie było szybkie i skuteczne, jednocześnie miękki by dobrze amortyzował walkę ryby, delikatny by dobrze było czuć małe przynęty i mocny by zatrzymać rybę w wartkim nurcie. Niestety te rzeczy wzajemnie się wykluczają. Miałem kiedyś świetny kij pstrągowy ale takim się stał dopiero kiedy złamałem 10 cm szczytówki – potem złamał się w połowie i już nie miałem swojego ideału. Łowiłem różnymi wędkami ale żadna z nich nie do końca mnie satysfakcjonowała. A to za delikatna i uginała się zbytnio w wartkim nurcie, a to zbyt sztywna i ryby spadały.

Pewnego dnia wybrałem się na ryby z synem, on łowił moją wędką, a mi znajomy – wiedząc że szukam wędki na pstrągi – pożyczył swojego  Cormorana Black Bulla, którą strasznie zachwalał. Ryby tego dnia brały świetnie, mogłem więc sprawdzić kij w boju. Okazało się, że faktycznie wędka spisywała się wyśmienicie. Złowiłem wtedy kilkanaście pstrągów, żaden się nie spiął podczas holu, ryby brały delikatnie, a ja to czułem. Łowiłem na rożne przynęty od gum poprzez woblery po obrotówki i wszystkie przynęty doskonale czułem. Po powrocie do domu od razu zamówiłem w sklepie internetowym taką samą wędkę.

Po wielu wyjazdach i dwóch sezonach okazało się, że znów mam swój ideał na pstrągi. Ale nie tylko na pstrągi jej używałem, bo wielokrotnie wybierałem się z nią na klenie, jazie, czy okonie. Kij okazał się bardzo dobry. Na 10 brań pstrągów skutecznie doholowanych było 8. Jak pamiętam tylko dwa potokowce powyżej 40 cm spadły mi z niego. Jeden kiedy łowiłem z prądem i za słabo go zaciąłem – spiął mi się pod samymi nogami , a drugi w małej rzece wziął na płytkiej wodzie, zrobił świecę i pękła – przytarta na kamieniach – żyłka.

Na wędce tej doskonale można wyczuć nawet najmniejsze, delikatne woblerki. Świetnie również czuć jak małe gumki uderzają o kamień lub grzęzną w mule. Zazwyczaj wędkuję na Sanie, Wisłoku, Wisłoce i Jasiołce, obawiałem się czy na mocnej rzece jak Dunajec i przy mocno pracującym woblerku lub obrotówce wędka nie będzie zbyt delikatna, nie ugnie się za bardzo i braknie mocy do zacięcia. Okazało się, że i tu radzi sobie doskonale. Zarówno w spokojnej jak i szybkiej wodzie świetnie amortyzuje walkę ryby, a przy tym nie brak jej mocy by ją w miarę szybko wyholować.

Jest to teraz moja ulubiona rzeczna wędka, na którą wyholowałem sporo pstrągów, kleni, okoni, jazi ale i kilka ładnych brzan, a te ostatnie potrafią zweryfikować jakość kija. Wszystkim, którzy szukają odpowiedniej wędki, do małych przynęt na rzekę, a przy tym niedrogiej, polecam właśnie tego Black Bulla HC.

Jedyna wada tej wędki to uchwyt – ale to i wada większości wędek bo miły ciepły w dotyku korek zazwyczaj znajduje się daleko od miejsca w którym ją trzymamy, a i jeszcze ten pokrowiec dokładany do zestawu jest trochę za duży jakby od innego kija.

Jakiś czas temu można było kupić tego Cormorana za około 150 – 160 zł. Niestety wędkę tą ciężko już dostać –  czasem zalega w niektórych sklepach. Zastąpił ją model BLACK BULL LRC, a od 2014 roku Black Bull PCC – obie o bardzo zbliżonych, jak nie identycznych parametrach i z tych samych materiałów, nieco inaczej wyglądają ale czy tak samo dobre? Model LRC zakupił mój znajomy i twierdzi, że ta wędka zachowuje się tak samo jak moja Black Bull HC, a on raczej wie co mówi. Niestety ja poza kilkom machnięciami nią nad wodą nie miałem okazji jej używać więc nie chcę pisać, że jest dobra lub zła. Teraz firma Cormoran wypuściła model PCC, a tej to nawet w sklepie nie widziałem.

wedka-14

Niewielki pstrąg delikatnie zaczepiony na bezzadziorowej kotwicy, bez problemu dał się doholować.
Opis producenta:

Wędka wykonana z włókna węglowego High Power Carbon SM24 ze spiralnym wzmocnieniem Double Cross
Cudownie lekka wędka o szybkiej akcji do spiningowego połowu pstrągów, okoni, kleni itd.

PARAMETRY:

  • długość :270m
  • długość po zlożeniu : 139 cm
  • ilość elementów: 2
  • ciężar rzutowy: 3-21 g
  • waga: 195 g

 

wedka-13 wedka-12 wedka-11 wedka-10 wedka-09 wedka-08 wedka-07 wedka-06 wedka-05 wedka-04 wedka-03 wedka-01

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.